Koszt alarmu do domu.

Koszt systemu alarmowego do domu.

Jaki jest koszt alarmu do domu?

To pytanie bardzo często pada w czasie rozmowy z potencjalnymi klientami. Chcą oni wiedzieć z góry ile będzie ich kosztował system alarmowy. Moja odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi – od 2000 zł. do 20000 zł.

Podstawowym kryterium określającym cenę systemu alarmowego są wymagania klienta. Zdarzało mi się wyceniać systemy alarmowe dla domu o powierzchni 180 m2, które oscylowały właśnie w widełkach podanych powyżej.

Skąd bierze się aż taka różnica w cenie alarmu.

Ponieważ dziś dla niektórych to nadal tylko prosty alarm dla innych to pełne zabezpieczenie a centrala alarmowa to także centrum sterowania i  powiadamiania automatyką domową.

Odpowiedzmy sobie więc na kilka pytań. Pierwsze i najważniejsze:

Czy alarm będzie służył tylko jako ochrona przed włamaniem?

Jeśli na to pytanie odpowiedzieliśmy tak – nasuwają się następne.

Jak mamy zamiar dowiedzieć się o włamaniu:

  1. Od sąsiadów którzy usłyszą syrenę alarmu i zadzwonią do nas, z powiadomieniem? (funkcja odstraszająca)
  2. Czy chcemy mieć informację o włamaniu na nasz telefon czy to poprzez SMS, funkcję CLIP to znaczy „głuchy telefon” z numeru powiązanego z naszą centralą czy może poprzez aplikację mobilną na smartfona?
  3. A może o naszym alarmie ma się dowiedzieć firma ochroniarska działająca na naszym terenie, z którą podpiszemy umowę o monitoringu i która to firma wyśle w razie potrzeby ekipę do sprawdzenia co się dzieje. Firma ta zadzwoni do nas w trakcie interwencji żeby się upewnić czy to nie przypadkiem fałszywy alarm wywołany przez domowników.

Oczywiście możemy łączyć  te trzy lub dwa podpunkty w dowolnej konfiguracji 🙂

Ad 1. To najprostszy wariant alarmu i najtańszy 🙂 lecz w dzisiejszych czasach ma coraz mniejszą skuteczność. Alarm  z sygnalizatora rzadko zwraca uwagę sąsiadów, na tyle żebyśmy mogli oczekiwać reakcji z ich strony. Chyba, że jest to dom na wsi gdzie wszyscy się znają i chronią wspólnie swój dobytek. Na nowych podmiejskich osiedlach gdzie zakłada się teraz najwięcej alarmów, nie mamy co liczyć na taką sąsiedzką pomoc. Wtedy z pomocą przychodzą nam moduły powiadamiania.
Ad 2. Do czego służą i czym się różnią moduły powiadamiania możecie przeczytać tutaj

Test modułów do komunikacji z systemem alarmowym

jednak w tym artykule skupmy się na związanych z nimi kosztach. Ceny samych modułów są do siebie zbliżone – o 10-20% droższe są moduły internetowe. Jednak koszt modułu to jednorazowy wydatek a koszt połączeń i sms’ów to wydatek comiesięczny. Ważne więc żebyśmy dobrze przemyśleli jaki wybrać abonament lub kartę. Ja z reguły dla klientów wybieram pre paid’owe karty sim z rocznym albo 2 letnim terminem ważności. Jest to najbardziej opłacalny wariant. Na tym tle lepiej wypadają moduły ETHM. Internet i tak każdy ma w domu więc podpięcie do niego kolejnego urządzenia nie stanowi problemu tym bardziej ze łącze nie jest nim jakoś szczególnie obciążone. Słabym zaś punktem modułów ETHM jest stabilność łącza oraz jego brak w trakcie budowy domu, kiedy to alarm jest często także potrzebny. Po za tym na etapie projektowania instalacji alarmowej mało kto myśli o doprowadzeniu w miejsce zamontowania centrali alarmowej, skrętki – kabla wykorzystywanego do doprowadzenia łącza internetowego.

Ad3. Jednak żaden abonament GPRS nie kosztuje jednak tyle ile abonament agencji ochrony. Nie chcę oczywiście ani reklamować ani zniechęcać do skorzystania z usług jakiejkolwiek agencji ochrony bo nie taka jest rola tego artykułu. Napiszę tylko że ceny na monitoring i interwencje (tak to są osobne usługi i mogą być wykonywane przez jedną agencję – ale nie muszą) oscylują wokół 30 zł – 300 zł. Wszystko zależy od tego jaki to obiekt i gdzie jest położony a raczej jak daleko od sąsiednich klientów oraz jak daleko od bazy interwencyjnej agencji. Temat agencji ogólnie jest ciekawy i jeśli ktoś chce coś więcej poczytać na ten temat to zapraszam do artykułu znanego w środowisku instalatorskim Pana Zbycha – z którego przemyśleniami zgadzam się w 100% przynajmniej jeśli chodzi o temat kompetencji w zakładaniu alarmów za pośrednictwem różnych agencji ochrony.