Automatyka domowa.
Automatyka domowa, którą stosujemy w naszych rozwiązaniach opiera się głównie na współdziałaniu z centralami alarmowymi takimi jak Integra firmy Satel, Prima firmy Genevo oraz Optima firmy Ropam. Do sterowania automatyką domową stosujemy także rozwiązania, oparte na terminalach GSM takich jak BasicGSM i MultiGSM firmy Ropam, dedykowanymi do central alarmowych, które są autonomicznymi modułami pozwalającymi w przejrzysty sposób nadzorować i sterować urządzeniami automatyki domowej.
Dlaczego z reguły stosujemy takie rozwiązania – a nie dedykowane systemy inteligentnego domu? Specjalizujemy się w systemach alarmowych i to umiemy robić najlepiej, jednak niektórzy klienci wymagają dodatkowych funkcji, więc realizujemy je w prosty i wygodny sposób. Z naszych doświadczeń wynika, że znaczna część klientów nie potrzebuje bardzo zaawansowanych funkcji, które oferują systemy inteligentnego zarządzania, lecz te podstawowe, które w zupełności da się zrealizować przy pomocy central alarmowych czy terminali GSM. Sterowanie przekaźnikami z wyjść centrali daje możliwość kontroli nad większością domowych urządzeń takimi jak: oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, rolety okienne, bramy wjazdowe i garażowe, nawadnianie, pompy wodne, ogrzewanie, pomiar temperatury – to funkcje, z którymi w miarę zaawansowany system alarmowy w zupełności sobie poradzi. Do tego dochodzą czujki wykrywające wysoką temperaturę, dym, obecność czadu i innych zagrażających życiu gazów w pomieszczeniach, które są już dawno z powodzeniem stosowane i używane jako dopełnienie poprawnie zaprojektowanego systemu alarmowego.
Oczywiście projektując system musimy mieć na uwadze, iż podstawową i priorytetową funkcją systemu alarmowego jest uzyskanie informacji o włamaniu, nie można o tym zapomnieć.
Jednym z aspektów dobrego systemu jest odpowiednio zaprojektowane i wykonane okablowanie, które umożliwi połączenie wszystkich podzespołów, tak aby skutecznie i bezproblemowo nimi zarządzać. Jeśli jednak nie zostało ono wykonane na odpowiednim etapie budowy lub nie do końca spełnia wymogi systemu stosujemy rozwiązania bezprzewodowe, z dwukierunkową wymianą informacji pomiędzy urządzeniami, musimy tylko pamiętać o tym, że urządzenia bezprzewodowe są z reguły, droższe od przewodowych co przy skomplikowanym systemie robi znaczną różnicę w kosztach. Do tego dochodzi coroczna kontrola i w razie potrzeby wymiana akumulatorów takich urządzeń.
Istotnym elementem poprawiającym jakość i wygodę tych rozwiązań jest możliwość sterowania tymi wszystkimi elementami za pomocą telefonu komórkowego lub innych przenośnych urządzeń. Za pomocą SMS’ów, kodów USSD, połączeń CLIP, lub poprzez aplikacje mobilne znacznie podnosimy komfort obsługi takiego systemu, zapewniamy stały nadzór nad automatyką i centralą alarmową oraz posiadamy zdalny wgląd w aktualny stan poszczególnych urządzeń.