INT-GSM nowy moduł komunikacyjny do central INTEGRA

int-gsm satel integra

INT-GSM nowy moduł komunikacyjny firmy Satel.

W dniu wczorajszym tj. 16 lipca 2018 w ofercie firmy SATEL pojawił się długo oczekiwany produkt. INT-GSM moduł komunikacyjny dedykowany centralom INTEGRA. Jest to moduł magistralowy, dzięki czemu nasza stara (lub nowa :)) centrala INTEGRA po aktualizacji firmware dostanie drugie życie. Będzie komunikować się ze światem dzięki aplikacji INTEGRA CONTROL, wysyłać SMS-y z powiadomieniami o stanie centrali. Jednym słowem nasza centrala wzbogaci się o wiele nowych możliwości.

Moduł INT-GSM wygląda tak:

INT-GSM-Satel
INT-GSM firmy Satel

 

Niedawno robiliśmy porównanie modułów komunikacyjnych moduly komunikacji z systemem alarmowym. W teście nie brał udziału nowy moduł Satela ponieważ jak juz wcześniej pisaliśmy miał on premierę dopiero wczoraj. Postaramy się więc przybliżyć Państwu jego możliwości, które są naprawdę imponujące.

Zaczynamy

Podstawowym zadaniem nowego modułu jest umożliwienie centralom serii INTEGRA całościowej komunikacji poprzez sieć GSM.

Co to oznacza?

Nie będziemy musieli kupować dwóch niezależnych modułów np ETHM-1 PLUS i np. GPRS-A, żeby móc dostawać i sterować SMS z centrali i do centrali a także używać aplikacji mobilnej INTEGRA CONTROL. Ten jeden moduł zapewni nam oba tory komunikacji tzw. dwa w jednym.

Często instalując systemy alarmowe zdarzało nam się doradzać klientom zakup obu tych modułów. ETHM-1 Plus ze względu na obsługę aplikacji INTEGRA CONTROL – naprawdę bardzo intuicyjnej i funcjonalnej, jednak ze względu na słabe powiadomienie użytkownika o zaistniałych zdarzeniach (powiadomienia PUSH – raczej nas w nocy nie obudzą…) zawsze zalecamy moduł oparty na karcie SIM, który dzwoni i wysyła SMS o alarmie.

Jest jeszcze jedna ważna zaleta komunikacji poprzez moduł INT-GSM. Do tej pory, żeby podpiąć moduł ETHM-1 PLUS musieliśmy go podłączyć kablem do internetu, a niestety nie zawsze istniało okablowanie pod takie rozwiązanie. Elektrycy rzadko kiedy przewidują taką potrzebę. Bo nie oszukujmy się – większość – z naszych doświadczeń wynika, że około 80% instalacji alarmowych w domach jednorodzinnych jest instalowanych na gotowym okablowaniu, poprowadzonym przez elektryka, ale to temat na osobny wpis. Oczywiście można ten problem rozwiązać stosując np. taki oto router: TL-WR802N w trybie klienta, podpięty do domowej sieci WIFI. Niestety to dodatkowe koszty oraz potrzeba zasilenia tego urządzenia. A tutaj nawet w czasie budowy domu stawiamy system alarmowy z  modułem INT-GSM i mamy powiadomienie oraz działającą aplikację!

Cechy charakterystyczne nowego modułu wg producenta w skrócie:

 • obsługuje dwie karty SIM (mogą być różnych operatorów)
 • możliwość sprawdzenia stanu konta pre-paid
 • synchronizacja czasu z serwera NTP lub sieci GSM (nie będziemy już co jakiś czas ustawiać zegara w centrali)
 • powiadomienia SMS, PUSH, (E-MAIL – INTEGRA Plus)
 • obsługa systemu z aplikacji mobilnej INTEGRA CONTROL
 • zdalne sterowanie: SMS, CLIP, aplikacja mobilna
 • monitoring: GPRS, wiadomości SMS
 • możliwość współpracy z modułem ethernetowym ETHM-1 PLUS
  • zapasowy tor łączności
  • dwutorowy monitoring (Dual Path Reporting)
 • programowanie central za pomocą DLOADX (połączenie zdalne)
 • współpraca z systemem INTEGRUM
 • zdalna aktualizacja oprogramowania modułu.
 • Komunikacja z centralą alarmową, za pośrednictwem modułu INT-GSM, może odbywać się poprzez usługę zestawiania połączeń SATEL.
  W efekcie dostępna jest zdalna:

  • konfiguracja ustawień systemu przy użyciu programu DLOADX
  • administracja systemem z wykorzystaniem oprogramowania GUARDX
  • obsługa z aplikacji mobilnej INTEGRA CONTROL.

Parę rad i spostrzeżeń.

Pamietajmy, iż moduł jest sprzedawany w komplecie z anteną ANT-GSM-I jednak bez obudowy. Jeśli, więc stosujemy dedykowaną plastikową obudowę Satela do central alarmowych np. OPU-4 P, OPU-2 B, OPU-3 P  możemy moduł umieścić w środku obudowy wraz z anteną (oczywiście jeśli sygnał GSM jest odpowiednio mocny) konstrukcja tych obudów na to pozwala. Jeśli jednak nasza obudowa jest metalowa, choćby popularny Pulsar AWO256 musimy pamiętać o wystawieniu anteny po za obudowę centrali lub dokupieniu obudowy do samego modułu: OPU-2 B oraz o umiejscowieniu jej po za skrzynką centrali w miejscu możliwie najlepszego zasięgu sieci GSM.

Na koniec rzecz dla co poniektórych użytkowników ważna jeśli nie najważniejsza – cena nowego modułu to kwota rzędu 390 PLN netto, więc bardzo przystępna jeśli np. porównamy ją do ceny samego modułu komunikacyjnego ETHM-1 PLUS 441,00 PLN netto. W pewnych przypadkach oczywiście moduł ETHM-1 Plus będzie niezbędny ale dla uzyskania funkcjonalności opisanych powyżej moduł INT-GSM w zupełności większości użytkowników wystarczy.

Pozostaje pytanie dlaczego firma Satel nie zdecydowała się na rozszerzenie funkcjonalności tego modułu na centrale rodziny VERSA. Być może wchodziły tu kwestie czysto techniczne i na to byśmy stawiali, chociażby ze względu na magistralową architekturę połączenia z centralą. Jednak gdyby w przyszłości ukazał się w ofercie Satela moduł VERSA-GSM, na pewno instalatorzy jak i przede wszystkim użytkownicy na pewno byliby zadowoleni.

W razie bardziej szczegółowych pytań dotyczących nowego modułu lub innych kwestii technicznych prosimy o kontakt.

 

Instrukcja ogólna modułu INT-GSM do pobrania tutaj.

2 thoughts on “INT-GSM nowy moduł komunikacyjny do central INTEGRA

Comments are closed.