Karta sim do alarmu.
Czym się kierować przy wyborze?
Klienci często pytają jaka będzie najlepsza karta sim jeśli chcemy jej użyć w instalacji alarmowej.
Nie podamy tutaj konkretnych taryf i operatorów bo te dość szybko się zmieniają i za pół roku, rok może się okazać, że konkretna taryfa poszła w zapomnienie, mimo iż na różnych stronach i portalach będzie nadal widniała jako aktualna i polecana. Nie chcemy powielać tego błędu.
Cztery podstawowe zasady, którymi powinniśmy się kierować przy kupnie karty SIM do alarmu.
-
Dobry zasięg operatora,
-
Ważność konta,
-
SMS’y i telefony bez opłat,
-
Aktywny pakiet internetowy.
Ad 1. – Dobry zasięg operatora
Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, iż bez dobrego zasięgu nie będzie możliwa komunikacja pomiędzy centralą alarmową a telefonami domowników. Zasięg ma być dobry w miejscu zamontowania centrali, bo to tam z reguły montuje się karty SIM i musi pozwalać nawet przy gorszej pogodzie – śnieg, mocny deszcz, na poprawne połączenia. Na szczęście z reguły sprawdzamy, który operator ma najlepsze połączenia u nas w domu, więc kupno karty od tego samego operatora jest wskazane. Szczególnie, że łatwiej spełnić wtedy zasadę nr 3. Darmowe sms i połączenia z numerami domowników. Operatorzy często mają promocje na tego typu połączenia wewnątrz swojej sieci.
Ad 2. Ważność konta
Dotyczy kart pre-paid, przedpłaconych, na kartę.
Karta musi być ważna co najmniej rok lub nawet bezterminowo. Doładowania co miesiąc są strasznie męczące i musimy o nich pamietać. Zresztą przy darmowych sms’ach i połączeniach centrala sama nie zadzwoni do koleżanki z innej sieci, więc nie ma sensu wpłacać co miesiąc nawet małej sumy na kartę. Oczywiście powinno być zachowane pewne minimum kwoty na karcie.
Niektórzy użytkownicy w ramach pakietów taryfowych posiadają wolne karty SIM, które z reguły można użyć w centrali alarmowej. Nie ma ku temu przeciwskazań, szczególnie gdy karta leży w szufladzie i się marnuje. Oczywiście także powinna spełniać wymagania 1, 3 i 4 z poniższego wpisu.
Ad 3. – SMSy i telefony bez opłat
Połączenia i smsy muszą być za darmo do sieci w której domownicy mają numery. Tych sms i połączeń może zrobić się całkiem spora ilość. Szczególnie liczba sms’ów może dochodzić do parunastu dziennie w zależności od tego o czym chcemy być informowani przez centralę. Połączenia telefoniczne zostawiamy z reguły tylko do samego informowania nas o alarmie bo i tak w większości przypadków nic nie będziemy słyszeć w słuchawce po odebraniu telefonu od centralki.
Ad 4. – Aktywowany pakiet internetowy
Pakiet o pojemności np. 1 GB. (także bezterminowy) Centrale nie pobierają dużych pakietów danych, z reguły wystarcza w zupełności nam ok. 100-200 MB/mies. Niekiedy taki pakiet w ogóle nie jest wymagany jeśli centrala nie posiada aplikacji mobilnej, która jest oparta na transmisji danych lub do centrali podpięty jest osobny moduł internetowy np ETHM1-PLUS, który komunikuje się tylko przez internet.
Rada na koniec.
Oczywiście każda taka karta sim do alarmu, której Państwo chcecie użyć, powinna być przetestowana przez instalatora, bo nieraz zdarzyło się nam dostać od klienta kartę, która w telefonie działała a w module komunikacyjnym np. nie odbierała sms’ów. Wiąże się to z architekturą telefonów przemysłowych, które są zamontowane na pokładzie takich modułów (np w nowej centrali Perfecta Satela, użyto modułu GSM/GPRS Quectel M66). Mają one pewne ograniczenia związane częstotliwościami używanymi w sieciach GSM, po prostu nie zawsze obsługują one wszystkie częstotliwości wymagane do poprawnej komunikacji.