SYSTEMY MONITORINGU WIZYJNEGO
monitoring IP, monitoring analogowy CCTV HD, monitoring przemysłowy, CVBS, HD-TVI, HD-CVI
to nazwy tożsamych systemów, różniące się między innymi technologią przekazywania obrazu.
Ogólnie termin CCTV – ang. closed circuit television) – to systemy pozwalające na podgląd online oraz zapis obrazu przez kamerę lub system kamer. Takie systemy mogą się składać z nawet kilkuset kamer przemysłowych jednocześnie. Pracują one w systemach ANALOGOWYM CVBS, AHD, HD-CVI, HD-TVI i najnowszym systemie IP opartym o protokoły TCP /IP (każda kamera i rejestrator posiadają własne numeru IP – jak komputery i komunikują się poprzez sieci WIFI, LAN, WAN, INTERNET.
W naszych instalacjach korzystamy z wszystkich tych systemów ważąc dwie podstawowe kwestie mające znaczenie dla wyboru odpowiedniego systemu monitoringu:
wymagania klienta oraz zasobność jego portfela.
Każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety.
Tradycyjny monitoring analogowy CVBS (Composite Video Baseband Signal) praktycznie w nowych instalacjach już nie stosowany, ze względu na niskie parametry obrazu, podatność na zakłócenia oraz niewielkie możliwości konfiguracyjne.
Od paru lat systemy monitoringu wizyjnego wkraczają jednak na zupełnie nową drogę rozwoju.
Postęp technologiczny wykorzystanie nowych standardów stały się zalążkiem powstania nowych technologii w postaci AHD, HDCVI, HDTVI oraz najnowocześniejszy system IP.
Technologie AHD, HDVI oraz HDCVI to technologie analogowe ale o dużo lepszych parametrach obrazu niż tradycyjny CVBS, z tą technologią łączy je jeszcze jedna cecha, która pozwala inwestorom na wykonanie rozległych instalacji monitoringu CCTV przy jednoczesnej minimalizacji kosztów inwestycji okablowanie. Systemy te działają na przewodach koncentrycznych 75 Om w całym paśmie transmisyjnym w przedziale częstotliwości 5 – 2400 MHz.
90 procent systemów korzysta z technologii analogowej i transmisji przez przewody koncentryczne, będzie więc istniała nadal duża liczba osób zainteresowanych modernizacją analogowych systemów korzystających z tego typu okablowania.
Doskonała jakość w systemach AHD wywodzących się właśnie z technologii HDCVI sprawia, że nie zmniejsza się popyt na urządzenia analogowe, gdzie modernizacja i związana z nią transmisja sygnału nie będzie powodowała generowania wysokich kosztów.
Przy korzystnych obecnie cenach kamer do monitoringu, rejestratorów cyfrowych, to właśnie koszty robocizny oraz materiałów wykorzystanych do wykonania nowego okablowania stanowi ogromną część inwestycji.
W celu uzyskania jakości HD nowy standard monitoringu w jakości (HDCVI), proponuje zarówno nowoczesne rejestratory cyfrowe DVR AHD, jak też kamery do monitoringu, stacjonarne jak i też obrotowe PTZ.
W celu zapewnienia jakości HD kamery te posiadają przetworniki mega pikselowe.
Instalacja monitoringu cctv AHD pracuje w standardowej topologii gwiazdy, gdzie centralnym urządzeniem jest rejestrator pełniący rolę węzła transmisyjnego.
Jeśli więc posiadamy nie najnowszy już wysłużony system analogowy i jednocześnie mamy zamiar go poddać znaczącej modernizacji w celu uzyskania jakości HD wystarczy sukcesywnie wymieniać kamery do monitoringu, które będziemy podłączali do nowego rejestratora DVR AHD.
Kolejnym atutem jest znaczna odległość transmisji sygnału, która przy zastosowaniu profesjonalnego przewodu może wynosić nawet 500 metrów.
Warto też zauważyć, że monitoring HDCVI deklaruje nowoczesną transmisję sygnałów przy pomocy jednego przewodu, gdzie jednocześnie następuje przesyłanie aż trzech rodzajów sygnałów:
– wideo
– audio
– dwukierunkowego sterowania kamerami PTZ, ostrością (focus), sygnałami alarmowymi, obsługi systemu obsługi menu OSD
Aby to było możliwe konieczne okazało się odseparowanie sygnału wideo od sygnału audio jak też sygnałów sterujących.
W celu umożliwienia jednoczesnej transmisji trzech sygnałów jednym kablem, sygnał audio oraz sygnał sterowania odseparowane są od sygnału video i transmitowane w osobnej „strefie”, co polepsza synchronizację z sygnałem video i zapobiega wzajemnemu zakłócaniu.
monitoring cctv montaż
W porównaniu do technologii stosowanej w monitoringu IP technologia AHD umożliwia transmisję w czasie rzeczywistym, systemy IP posiadają opóźnienie.
Do kolejnych zalet należą brak zakłóceń, brak kompresji sygnału co ma bezpośredni wpływ na jakość wyświetlanego obrazu.
Na zmniejszenie kosztów w porównaniu do technologii IP jest też brak konieczności zastosowania urządzeń pośredniczących do 500 metrów.
Mimo swojej złożoności, nasze systemy są banalnie proste w obsłudze, nie sprawiające użytkownikom problemów.
Wykonujemy je ze szczególną starannością.
Stosujemy sprawdzone rozwiązania uznanych firm, ponieważ musimy mieć pewność, że zamontowane przez nas systemy okażą się niezawodne w kluczowych momentach.